جلوه بارزي از اصول معماري خلاق+عکس

دسته: مطالب مهندسی
منتشر شده در چهارشنبه, 18 تیر 1393 01:46
بازدید: 1735

خانه Gap، کاری از گروه معماری Guymer|Bailey Architects در بریزبن استرالیاست که بسیاری از اصول معماری خلاق در آن مشهود است. در دو طبقه ساخته شده و خانه ای است که گمان می رود برای ساکنان خود آرامش بخش باشد و با انرژی که دارد بتواند آنها را سرحال بیاورد.

پانل های شیشه ای جایگزین چند تا از دیوارها شدند و اجازه می دهند نور و گرمای خورشید در محوطه داخل ساختمان جریان یابد. نتیجه: محیطی روشن، مطلوب و خوشایند است. “این اقامتگاه، یک باکس مستطیل شکل طویل است که یکی از اتاق های آن لزوما در سمتی واقع شده تا از آفتاب صبح بهره مند شود. قسمت نشیمن و آشپزخانه آن به ایوان بزرگی راه دارند که از نسیم شمال شرقی بی بهره نیست.
طراحی بر مبنای استفاده از مصالح بادوامی که عمر طولانی دارند و نیاز زیادی به تعمیر و نگهداری ندارند صورت گرفت و در مسیری پیش رفت که اصل بقای محیط زیست حفظ شود.”
طرفی که رو به خیابان است با ورق های کرکره ای فولاد گالوانیزه نما شده ( که قطعا جزء آن دسته از مصالح کلاسیک که برای نمای ساختمان استفاده می شود نیست). اگر می پرسید شرکت برای چه این مصالح را برای پروژه انتخاب کرده، جواب ساده است: بخاطر خاصیت عایق صدایی که دارد.
مقصود، ارائه خانه ای محبوب، آرامش بخش و کاربردی بود که ساکنان خود را از هیاهوی شهر دور نگه دارد. این خانه، یک تراس کوچک و گرم (با تم روستایی) دارد که در آنجا می توان لحظات آرامش بخشی را با خوردن قهوه صبح تجربه کرد و لذت برد.