۸ چیزی که آدم‌های افسرده می‌خواهند بدانید

آدم‌هایی که از افسردگی رنج می‌برند، یک بار اجتماعی را به دوش می‌کشند، که متاسفانه رویارویی با مشکلات جدی‌تر روزمره را بدتر می‌کند.

از آن‌جا که عموم مردم این بیماری را درک نمی‌کنند؛ کسانی که از افسردگی رنج می‌برند گوشه‌گیر می‌شوند و از دیگران دوری می‌کنند و شاید فقط چندتا از دوستان، خانواده و همکاران‌شان به آنها نزدیک شوند. با آگاه شدن از ماهیت افسردگی بالینی، مردم بهتر می‌توانند به خودشان و دیگران در مراقبت از این افراد کمک کنند.

۱.آنان شاید دارو مصرف کنند شاید هم نکنند

 افراد مبتلا به افسردگی بالینی، لزوما دارو مصرف نمی‌کنند. اگر هم مصرف‌کنند بدین معنا نیست که به طرز جادویی با چند تا قرص ‌حال‌شان خوب می‌شود. و قطعاً به این معنا هم نیست که تظاهر به افسردگی می‌کنند تا دارو مصرف‌کنند. در‌حقیقت، به دلیل ذهنیت منفی مصرف قرص برای بهبود افسردگی، خیلی‌ها که از این بیماری رنج می‌برند، درمان بدون دارو را انتخاب می‌کنند؛ متاسفانه این برای سلامتی‌شان مضر است‌. بعضی‌ها واقعاً به دارو نیاز دارند و به آنها کمک می‌کند که حال‌شان بهتر شود. اما به خاطر نگاهی که جامعه به مصرف‌کنندگان قرص دارد از مصرف آن اجتناب می‌کنند.

۲.آنان نمی‌خواهند از شر شما خلاص شوند

افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، اغلب از دوستان و خانواده‌شان دوری می‌کنند و منزوی هستند. متاسفانه کسانی که از بیرون می‌بینند ممکن است اشتباه برداشت کنند، و فکر کنند این افراد سعی دارند دیگران را از زندگی‌شان کنار بزنند. در‌واقع‌، دلیل دوری افراد افسرده از دوستان و خانواده این است که نمی‌خواهند آنها را درگیر مشکلات خودشان کنند. آنان فقط نمی‌خواهند وقتی دیگران دارند خوش می‌گذرانند حال‌شان را بگیرند. این بهترین دلیل است که دوستان و خانواده تلاش بیش‌تری برای نزدیک‌شدن به افراد افسرده انجام دهند.

۳.‌آنان تظاهر نمی‌کنند

از آن‌جا که عموم مردم‌، درک درستی از افسردگی ندارند، برای‌شان سخت است که باور کنند افراد افسرده هم می‌توانند علائم شادی و احساسات دیگری به جز غمگینی داشته باشند. وقتی یک شخص افسرده شهامت بیرون رفتن با دوستانش را دارد؛ می‌تواند از پیله‌اش بیرون بیاید، جوک بگوید و برای چند ‌ا دوستانش بخندد، طوری که به نظر برسد هیچ مشکلی ندارد. هر چند افسردگی فراتر از لحظات زودگذر است و مثل میدان مغناطیسی نیرومندی در اطراف حال خوبی که پس از مدت‌ها سراغ این افراد می‌آید‌. باید گفت افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، می‌توانند در همان لحظه از وجود خودشان لذت ببرند، و بعد دوباره اضطراب و ناامیدی سراغ‌شان می‌رود و آنها را از شب خوب‌شان دور می‌کند.

۴.‌آنان می‌دانند که زیاد معاشرتی نیستند

همان‌طوری که گفتم کسی که از افسردگی رنج می‌برد، نمی‌خواهد مسائلش را به دوش دیگران بیندازد. آنان می‌دانند که ممکن است گاهی حال‌شان خوش نباشد و دیگران را هم درگیر خودشان کنند. آنان حالات‌شان بسته به زمان‌های مختلف تغییر می‌کند و به خاطر همین ترجیج می‌دهند تنها در خانه بمانند تا در مقابل دوستان‌شان آشفته و بحران‌زده ظاهر شوند. بنابراین دوستان افراد افسرده باید بیش‌تر از موقع دیگری درک‌شان کنند و غم‌خوارشان باشند.

۵.‌افسرده بودن به معنای رنج‌بردن از افسردگی بالینی نیست

مردم اصطلاح "افسرده‌بودن" را به معنای غم زیاد می‌دانند. مثلا اگر حیوان خانگی‌تان بمیرد؛ قطعاً بسیار غمگین خواهید شد و ممکن است چندوقتی خیلی ناراحت باشید. اما این احساس غم، شما را از زندگی روزمره‌تان دور نمی‌کند. این در واقع، واکنشی به اتفاق وحشتناکی است که برای‌تان افتاده است‌. اما افسردگی بالینی، هیچ محرک‌ خارجی ندارد‌. شناخت دلایل عمده‌ی افسردگی بالینی بسیار سخت است؛ چون مبتلایان آن نمی‌توانند احساسات‌شان را بیان کنند انگار هیچ دلیلی ندارند‌؛ و چون فهمیدن دلایل آن سخت است احساس ضعف می‌کنند، و مقابله با این مسئله برای‌شان سخت می‌شود.

۶.‌ به ما ترحم نکنید

می‌دانم چه‌قدر برای‌تان مهم است دور و بر دوستی باشید که از افسردگی رنج می‌برد، اما نکته این است که به او ترحم نکنید و مثل سایه دنبال‌اش نباشید. نباید احساس کنید او آن‌قدر حساس است که دارید روی پوست تخم‌مرغ راه‌ می‌روید، اگرچه قطعا باید مراقب باشید که آزارش ندهید. به خاطر داشته باشید افسردگی بالینی واکنشی به عوامل بیرونی نیست؛ بلکه نمودی از ذهن و عدم تعادل شیمیایی در بدن است. بهترین کاری که به عنوان دوست می‌توانید برای دوست مبتلا به این افسردگی انجام دهید‌؛ این است که همیشه برای‌اش دوست بمانید‌.

۷. افراد افسرده ضعیف نیستند.

اصطلاح "افسرده بودن" در جامعه بیش از حد رواج دارد‌. خیلی‌ها به غلط تصور می‌کنند که افسرده‌بودن نشانه‌ی ضعف است. مردم با خودشان فکر می‌کنند "من هفته‌ی پیش، غمگین بودنم؛ ‌اما خیلی سریع حال خودم را عوض کردم"، یعنی آنها تصور می‌کنند کسانی که از افسردگی رنح می‌برند یک ناراحتی را کِش می‌دهند و خودشان نمی‌خواهند که خوب شوند. ضرب‌المثلی برای افراد افسرده است که می‌گوید؛"تا عمر داری قوی باش". به عبارت دیگر، آنها یک عمر با این بیماری وحشتناک زندگی کرده‌اند و تازه اخیرا، دریافته‌اند که این افراد نیاز به کمک دارند. افراد افسرده لزوماً ضعیف نیستند؛ در واقع، آنها از قوی‌ترین اعضای جامعه هستند.

۸. نباید بر افسردگی "غلبه کنند‌"؛ باید با آن کنار بیایند

همان طور که در بالا توضیح دادم، خیلی‌ها به غلط فکر می‌کنند افراد افسرده باید به افسردگی‌شان غلبه کنند. هم‌چنین قبلاً گفته شد که هیچ کاتالیزوری برای هل‌دادن فرد به سمت افسردگی وجود ندارد، پس اشاره به سرمنشأ مشکل، بسیار دشوار است. وقتی می‌گویید به چیزی "غلبه کردید"، منظورتان این است که بی‌خیالش شدید یا رهایش کردید و به زندگی‌تان ادامه دادید. در مورد افسردگی بالینی، نمی‌توانید "رهایش کنید" یا نادیده‌اش بگیرید. باید با سربلندی با آن روبه­رو شوید و کنار بیایید. دوباره می‌گویم، وقتی کسی با تمام قدرت و اراده‌اش با افسردگی بالینی روبه رو می‌شود؛ نشان از قوی بودنش دارد.

ترجمه: تحریریه نشریه بازده